Juh inszeminátor képzés az egyetemi hallgatók részére

címkép_1.png

A Széchenyi István Egyetem, Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar hallgatói számára rövid kurzusú juh inszeminátor képzést szervezett az Uni-Agro Food Kft. Magyaróvári Biotechnikai Állomása és a Kar Állattudományi Tanszéke. A képzésen 19 hallgató szerezte meg tanúsítványát 2023 októberében. A hallgatók mind elméleti, mind pedig gyakorlati tapasztalatokat szereztek, átfogó ismeretekre tettek szert. Elsődlegesen a nemi szervek anatómia-élettan témakörét, a juhok szaporodásbiológiáját járták körül, majd a termékenyítőanyagok mélyhűtését, felolvasztását, annak szakszerű felhasználását mutatták be a képzés vezetői. Gyakorlati oldalról is megismerték a résztvevők a juh mesterséges termékenyítését, amelyet a magyaróvári Biotechnikai Állomáson fejlesztett ki Dr. Gergátz Elemér c. egyetemi tanár, szaporodás-biológus szakállatorvos, és Dr. Gyökér Erzsébet kutató állatorvos. Az első lépésektől kezdve az utolsóig tanulhatták meg a szakma rejtelmeit a hallgatók, például a műhüvely összeállítását, a spermavételt és annak hígítását, valamint a mélyhűtést és inszeminálást. Végezetül több napon keresztül sikeresen termékenyítették az ivarzó anyajuhokat hallgatóink a „magyaróvári technika” szerint. A rövid kurzusú juh inszeminátor képzési tanúsítványt Dr. Gyökér Erzsébet kutató állatorvos, tanfolyamvezető, valamint Szabó-Sárvári Loretta Csilla, az Állattudományi Tanszék PhD hallgatója, gyakorlatvezető hitelesítette aláírásukkal. A résztvevő hallgatók a megszerzett elméleti és gyakorlati tudásukkal a hazai juhtenyésztés fejlődését szolgálhatják.

kisker_4.jpg

kisker_1.jpg