Állattenyésztési szakmai tanulmányút az őszi félévben
Az állattenyésztőknek az elméleti tudás mellett nagy hangsúlyt kell fektetni a szakma gyakorlati elsajátítására is. Szeptember harmadik hetében Szaporodásbiológia és Tartástechnológia tantárgyak keretében két szakmai tanulmányi úton vehettek részt a másodéves állattenyésztő mérnöki MSc-s hallgatók. A programokat Dr. Gulyás László tanszékvezető, egyetemi docens koordinálta, aki az előbb említett tantárgyak felelőse. A gyakorlatok a meglévő járványügyi szabályozásnak megfelelően, csökkentett csoportlétszámmal valósultak meg.
A szakmai program első állomása Darnózseli volt, ahol Berebóna Attila az Agrár Kft. holstein-fríz tenyészetének telepvezetője vezette körbe a hallgatókat, bemutatva a telep felépítését és működését.
A következő állomás Dunakilitin volt, ahol a Dunakiliti Agrár Zrt. holstein-fríz tehenészetét látogatták meg a hallgatók. A tulajdonos Domokos Zsolt óvári gazdász elmondta, hogy a telepen hamarosan egy 16 000 m2-es korszerű istálló fog épülni, mely kb. 1600 tehén befogadására lesz képes. A megtermelt tejet saját tejüzemükben sajttá dolgozzák fel.
Szintén Dunakilitin Varga Miklós magyartarka tenyészetébe is betekintést tehettek a hallgatók. A gazdálkodó kb. 200 egyedet számláló állománya számára saját maga termeli meg a takarmányt. A megtermelt tej nagy részét pasztőrözés után saját üzemeltetésű tejkiadó automatán keresztül értékesíti.
A második tanulmányi úton az első megálló a Rábapordányi Mezőgazdasági Zrt. volt, ahol tejelő holstein-fríz tenyészetbe látogattak a hallgatók. A telep jelenleg Győr-Moson-Sopron megye legjobb telepe az egyedenkénti napi tejhozam szempontjából. A szakmai tájékoztatót Bóna Szabolcs ügyvezető igazgató és Németh Lajos állattenyésztési ágazatvezető, óvári gazdászok tartották. A vállalat továbbá foglalkozik növénytermesztéssel valamint sertéstenyésztéssel és hizlalással is.
A következő állomás Jobaházán a Magyar Alpaka Kft. alpaka tenyészete volt, ahol a hallgatók Demjén Mihály tulajdonos érdekes előadásából megtudhatták, miért is érdemes alpakát tenyészteni.
Bogyoszlón a Cankó-2000 Kft. holstein-fríz tenyészetében volt a következő üzemlátogatás, ahol Dr. Gulyás László tanszékvezető, egyetemi docens, a gazdaság egykori főállattenyésztője mutatta be a telep működését.
Magyarkeresztúron Tóth Endre és családja berrichon du cher húshasznú juhtenyészetében, illetve a Magyarkeresztúri Faluszövetkezet holstein-fríz tehenészetében folytatódott a tanulmányi út.
Magyarkeresztúr településen Kálmán Zoltán óvári gazdász magyar hidegvérű lóállományát is megtekinthették a hallgatók.
Beleden az Extra Tej Kft. holstein-fríz tehenészetébe is ellátogattak a hallgatók. A telepen Kovács Bálint óvári gazdász, telepvezető vezette körbe a hallgatóságot.
Magyargencsen Süle Szabolcs óvári gazdász húsmarha tenyészetében folytatódott a program. A gazdálkodó angus, charolais, limousin, blonde d'aquitaine szarvasmarha fajtákat tenyészt. A tenyésztés mellett hizlalással is foglalkozik.
Az utolsó előtti állomás Kemenesszentpéteren volt, ahol a Horváth család holstein-fríz gazdaságát keresték fel a hallgatók. A gazdaság a jelenlegi formában négy éve működik és évről-évre jobb termelési és tenyésztési eredményeket ér el.
Szilban futómadarakat, emukat ismerhettek meg a hallgatók. A farm tulajdonosa egy éve foglalkozik emukkal, jelenleg 20 egyedes tenyészettel büszkélkedhet, amelyet növelni szeretne. Célja, hogy tenyésztojásokat és előnevelt emu csibéket értékesítsen a jövőben.
Hermán Zsolt
Állattenyésztő mérnök szakos hallgató