Lótenyésztés, lovassportok tanszéki kutatócsoport
A Lótenyésztés, lovassportok Tanszéki Kutatócsoport kutatásai főként a lótenyésztés és a lótartás területét érintették, de az utóbbi időben a ló kiképzésével és viselkedési sajátosságaival kapcsolatos témák is az érdeklődés középpontjába kerültek. Ennek keretében a fajtatenyésztő egyesületek szakembereivel, lótulajdonosokkal és lókiképzőkkel együttműködve részt veszünk a hagyományos magyar lófajták értékmérő tulajdonságainak javításában, segítjük a sport- és versenyló állományok teljesítményének korszerű értékelését, valamint támogatjuk a különböző szabadidős lovas tevéknységek széleskörű hazai elterjedését.
Főbb témakörök:
- küllemi- és teljesítményvizsgálati módszerek fejlesztése,
- szaporulati mutatók javításának biotechnológiai módjai,
- környezetkímélő és digitalizált tartástechnológiai megoldások megvalósítási lehetőségei,
- genetikailag rögzített és tanult viselkedési sajátosságok kiképzésre és sportteljesítményre gyakorolt hatásai,
- a lovas tevékenységek humán, társadalmi- és gazdasági hatásai.
Emellett az állattenyésztés más területein zajló vizsgálatokban is részt veszünk.
Szaporulati mutatókat befolyásoló tényezők vizsgálata angol telivér állományokban
Köztudott, hogy a kancák termékenységét számos tényező befolyásolja. Ilyen lehet a genetikai hatásokon túl a munkavégzés hossza és intenzitása, a tartástechnológia kérdéskörébe tartozó takarmányozás, illetve a tápláltsági állapot, továbbá egyes időjárási és éghajlati tényezők stb. Jelen kutatás során a telivér kancák szaporodásbiológiai státuszára, illetve szaporulati mutatóira ható különböző tényezőket kívánjuk felmérni, számszerűsíteni. Ennek keretében elsőként a magyarországi angol telivér tenyészkanca-állományra vonatkozóan gyűjtünk adatokat az egyes egyedek esetleges versenymúltjáról, melyet összevetünk az aktuális környezeti hatásokat többé-kevésbé tükröző egyes takarmány- és vérparaméterekkel, valamint meteorológiai adatokkal. A genetikai háttér alaposabb vizsgálatára vonatkozóan szőrmintákat tervezünk gyűjteni. A hazai tenyészetekben kapott eredményeket össze kívánjuk hasonlítani a világ vezető telivértenyésztő országaiban található állományok eredményeivel.
A furioso – north star lófajta küllemi bírálati rendszerének, illetve a bírálatok eredményeinek elemzése, különös tekintettel a tenyészértékbecslés gyakorlati megvalósításának lehetőségére
A külföldi – ma igen elterjedt – lófajták esetében Európa-szerte nagy létszámú állományokkal dolgoznak a tenyésztők és a kiemelkedő sportteljesítmény elérésének rendelnek alá mindent. Ezzel szemben a magyar lófajták létszámuk alapján sokszor a veszélyeztetett kategóriába sorolandók és az alkalmazható tenyésztési eljárások – illetve nemesítő tenyészállatok – köre is szigorú szabályokhoz kötött. Ugyanakkor ezen fajták között is akadnak a sportban jól teljesítő – és ennek megfelelő, korrekt küllemű – egyedek. Célunk egy újfajta bírálati lap összeállítása, mely a fajta sajátosságaira építve alkalmazza a külföldön már sikerrel bevezetett lineáris bírálati rendszert, ráadásul a jövőben a tenyészállatok küllemi örökítőértékének egyre pontosabb megítéléséhez is hasznos segítséget jelenthet.
Genetikai kutatások a lovak Dopamin Receptor D4 (DRD4) génjével összefüggésben
A lovak vérmérsékletének genetikai hátterét célzó kutatásokat legfőképpen az indokolja, hogy a lovak kezelhetősége, temperamentuma, illetve vérmérséklete napjainkban egyre fontosabb tényezővé válik. Humán kutatások korábban már igazolták, hogy bizonyos viselkedési minták (pl. újdonságkeresés, kíváncsiság, ijedősség, éberség stb.) genetikai meghatározottsággal rendelkeznek. Mivel azonban a környezeti tényezők szerepe e tekintetben igen hangsúlyos, ezért törekedni kell a lehető legteljesebb mértékben azonos körülmények közül származó lovak vizsgálatba vonására. Ezen túlmenően lényeges az állatok kora, fajtája és ivara is. Mindezen „zavaró” tényezők minimalizálása/kiiktatása után következhet a kísérleti célokra kijelölt egyedektől történő mintagyűjtés, majd a laboratóriumi feldolgozás. Ezzel párhuzamosan folyamatosan zajlik a vizsgálatba vont egyedek viselkedési megnyilvánulásainak rögzítése. Egy helyen tartott, azonos korú és ivarú angol telivérektől származó DNS-mintákat vizsgálunk, amely egyedek viselkedéséről is folyamatosan készülnek feljegyzések. Feltételezhető, hogy a vizsgálatok kiterjesztése által magyarázatot nyerhetnének az egyes fajták viselkedési sajátosságai (temperamentum, kezelhetőség) között tapasztalt eltérések, valamint a tenyésztők segítséget kaphatnának a tenyésztési célnak leginkább megfelelő vérmérsékletű (és genetikai hátterű) lovak kiválogatásához.