Szakmai tanulmányút az Őrségben

1_414_4.JPG

Az állattenyésztési tudományok iránt érdeklődő hallgatók szakmai tanulmányúton vettek részt 2023. április 14-én Dr. Gulyás László tanszékvezető, egyetemi docens szervezésében; kísérő tanárként Pólyáné Dr. Hanusz Borbála, Dr. Pongrácz László és Dr. Tempfli Károly segítették a szakmai programokat. A tanulmányút megvalósításához szükséges buszt a Hallgatói Önkormányzat (Horváth Gábor, Czuppon Benedek) pályázat útján biztosította és szervezte.

A tanulmányút első állomása a Ják településen található Rácunió Kft., karunk mintagazdasága volt, ahol csoportunkat Rácz Károly, a gazdaság vezetője fogadta. A jáki gazdaság magyartarka fajtára alapozott tejtermeléssel és tenyészállat-előállítással, sertéstenyésztéssel, és muraközi lovak tenyésztésével foglalkozik. A takarmányszükséglet jelentős részét a mintegy 20 ha-os legelő és 350 ha szántóföld biztosítja. A családi gazdaság a közelmúltban saját vágópontot épített fel, termékeik egy részét pedig saját boltjukban vagy piacokon értékesítik. Hústermékek mellett sajtkészítéssel is foglalkoznak. A gazdaság technológiai fejlesztésére nagy figyelmet fordítanak, ennek példájaként részletesen ismertették a mintegy 80-90 tehenük fejését ellátó, korszerű fejőrobotot. Rácz Károly nagy lelkesedéssel mutatta be muraközi kancáit és a gyönyörű idei csikókat, ismertette a fajta jellegzetességeit, a génmegőrzési és tenyésztési célkitűzéseket.

Az Őrségi Nemzeti Park felújított őriszentpéteri látogatóközpontjában Nagyné Szabó Ágnes ökoturisztikai előadó képekkel illusztrált bemutatójában ismertük meg a nemzeti park történetét és jelenlegi felépítését, a parkban tett kirándulások alkalmával fellelhető gazdag növény- és állatvilág különlegességeit.

A tanulmányút következő helyszínén, az Őrségi Nemzeti Park Széll Kálmán Majorjában a gazdaság vezetője, Szabó Gábor fogadott bennünket. A majorban húshasznú magyartarka törzstenyészet működik, továbbá a fajtarekonstrukció alatt álló muraközi lófajta tenyészállománya, és magyar parlagi szamarak is találhatók. A major vezetője részletesen bemutatta a korszerű szarvasmarha- és lóistállókat, ismertette az állattenyésztéshez kötődő munkafolyamatokat.

A természetbarát látogatók számára létesített szalafői kilátónál Dr. Németh Csaba, az Őrségi Nemzeti Park igazgatóhelyettese fogadta a gazdász hallgatókat. A kilátó közelében az európai bölények és az eurázsiai vadlovak is megtekinthetők. Dr. Németh Csaba nagy lelkesedéssel beszélt a bölények szerepéről a természet alakításában és megőrzésében. Kutatásaik igazolják, hogy a bölények jelenlétében – természetes táplálkozásuknak és taposásuknak köszönhetően – új élőhelyek jönnek létre, amelyek rengeteg növény- és állatfaj megjelenését teszik lehetővé.

Csörötnek településen a nemzeti park szomszédságában Kövesdi Máté gazdaságvezető, tulajdonos fogadta csoportunkat a magyartarka tenyésztéssel, tejtermeléssel foglalkozó Kövesdi Farmon. A gazdaságban számos innovatív takarmány- és tartástechnológiai megoldást valamint fejőrobotot alkalmaznak, amelyeknek köszönhetően a mintegy 140-es magyartarka szarvasmarha állományt mindössze három fő látja el. A telep bemutatása során részletes bemutatót kaptunk a tejből való automata progeszteron-mérésről, aminek segítségével preciz szaporodásbiológiai gondozást végeznek.

Az Őrséget elhagyva a tanulmányút utolsó állomásán, a beledi Extra Tej Kft. kari mintagazdaságban Sukola András cégvezető és Kovács Bálint állattenyésztési ágazatigazgató – mindketten egykori óvári gazdászok – vezették körbe csoportunkat a karusszeles fejőházban, a termelőistállókban, és a borjúnevelés helyszínein. A telep takarmánykeverő üzemében a hallgatók sok információt kaptak az országosan is kiemelkedő tejtermelési eredményekkel büszkélkedő holstein-fríz állomány takarmányigényeiről, a teljes takarmánykeverék (TMR) összeállításának kihívásairól.

A tanulmányút minden állomásán szó esett az állattenyésztési ágazatot érintő munkaerőhiányról, ami új technológiai megoldások alkalmazását, kidolgozását teszi szükségessé; ehhez pedig elengedhetetlen a fiatal gazdászok szerepvállalása.

Valamennyi házigazdánknak ezúton is hálánkat fejezzük ki a hallgatók felé tanúsított barátságos hozzáállásukért és nyitottságukért!

2_414_3.JPG

3_414_2.JPG