Szakmai tanulmányutak

Karunk ÁM BSc III. és MM BSc II. évfolyamos hallgatói 2019. március 25-én és április 1-jén szakmai tanulmányi úton vettek részt Dr. Gulyás László egyetemi docens szervezésében. A program során Mosonmagyaróvár vonzáskörzetében és a Rábaközben található állattartó gazdaságokat látogattak meg.

Dunakilitin Varga Miklós fogadta a csoportot családi gazdaságában, amely növénytermesztési és állattenyésztési tevékenységet (tejtermelés, hízómarha előállítás) egyaránt végez. A magyar tarka tehénállománnyal termelt tej egy részét saját működtetésű tejkiadó automatában értékesíti, így ehhez kötődően is hasznos tanácsokkal látta el az érdeklődő hallgatókat.

A családi gazdaság után szintén Dunakilitin biztosították a lehetőséget egy nagyüzemi tejtermelő tehenészeti telep, a Dunakiliti AGRÁR Zrt. alapvető működési mutatóinak, felépítésének megismerésére. A csoportot Kelemen Laura és Vas Róbert fogadta. A telepen korszerű, az irodából is felügyelhető fejőház működik. A mintegy 600 tehénnel dolgozó telep évek óta 10 000 kg feletti átlagos laktációnkénti tejtermelést ér el. Tenyészállataikkal rendszeres résztvevői a hazai állattenyésztési kiállításoknak.

Mosonmagyaróváron Máté Imre és neje kecske- és juhtartó családi kisgazdaságukat bemutatva hangsúlyozták a hallgatóknak, hogy a termelt juh- és kecsketejből saját előállítású élelmiszerek (túró, sajt) kimagasló értéket képviselnek. A házaspár beszámolt tapasztalatairól a kecskék és juhok területgondozási célú tartásáról is.

A következő állomáson, Levélen a csoport egy mintegy 1600 tehénnel rendelkező tejtermelő gazdaságot látogatott meg. A telep megismerésében a tulajdonos Meixner Pál fia, Meixner Milán volt segítségünkre. A gazdaság célja a sajtkészítéshez kiválóan felhasználható, magas beltartalmú tej előállítása, ennek megfelelően főként jersey és brown swiss fajtákkal dolgoznak. A telepen a tehénlétszám további növelésére törekszenek.

Az április elején következő tanulmányút első állomása a jobaházai Magyar Alpaka Kft. volt. Demjén Mihály és családja már tizenegy éve foglalkozik a sok lehetőséget rejtő, de Európában mindmáig kevésbé elterjedt alpaka tenyésztésével. Az eddigi évek tenyésztői munkájának elismerésre méltó eredményeit, nemzetközi alpaka kiállításokon és konferenciákon szerzett tapasztalataikat osztották meg a hallgatókkal.

A bogyoszlói CANKÓ 2000 Kft. mintegy 700 holstein-fríz tehénnel működő tejtermelő üzemében Nyúl Jenő, Major János és Baliczky Károly fogadta csoportunkat. A telepen számos istálló fejlesztése történt meg az utóbbi években. A fejlesztésekhez és a hazai tehénállomány túlnyomó részét érintő bakteriális eredetű csülökbetegséghez kapcsolódó tapasztalataikról beszéltek fogadó kollégáink. Nyúl Jenő USA-ban tett látogatásairól is nagy érdeklődés mellett számolt be.

Magyarkeresztúri családi gazdaságában Kálmán Zoltán vezette körbe a hallgatókat. A szarvasmarhatartás mellett jelentős génmegőrzési tevékenységet is végez: büszkén mutatta be értékes magyar hidegvérű lovait. A fajta fennmaradása iránt elkötelezett tenyésztő elmondta, hogy a magyar hidegvérű Belga-26-os és 28-as vonalba tartozó egyedeit tartja. Kiemelendő, hogy tenyészmén előállítással is foglalkozik.

A következő magyarkeresztúri állomáson Tóth Endre és felesége Varga Erzsébet, valamint gyermekeik, Tóth Szabina és ifj. Tóth Endre fogadták csoportunkat családi gazdaságukban. A család mintegy 210 ha-on folytat növénytermesztést és kertészeti termelést, emellett pedig berrichon du cher juh törzstenyészetet is fenntart. További terveik között tenyészállat előállítás és pálinkafőzde kialakítása szerepel.

A Magyarkeresztúri Mezőgazdasági Falu Szövetkezet tejelő tehéntelepén a tulajdonos Johann Schiepfel és a telepvezető Nagy Kálmán vezette körbe a hallgatókat. A szövetkezet a tejtermelés mellett növénytermesztéssel és marhahizlalással is foglalkozik. Az üzemben előállított kiváló minőségű tejet a kapuvári Cserpes tejüzembe szállítják.

A beledi Extra Tej Kft. tejelő szarvasmarha telepét Sukola András termelési igazgató és Kovács Bálint műszakvezető mutatták be. A nemzetközileg is elismert és kiváló termelési mutatókkal rendelkező telepen új tartás-, fejés-, és takarmányozás-technológiai megoldásokat ismertettek a hallgatókkal.

Magyargencsi családi húsmarha-tartó gazdaságukban Süle Balázs fogadta csoportunkat. A gazdaságban főként angus, charolais és magyar tarka fajtájú állatokat tenyésztenek és hizlalnak, jelenleg mintegy 150 anyatehénnel és 550 hízóval rendelkeznek.

A szili Hidráns Kft. tejelő szarvasmarha telepét a főállattenyésztő Gulyás Tibor mutatta be csoportunknak. A tejtermelést jelenleg 650 tehénnel végzik, emellett a Kft. egy 550 kocás sertéstelepet is üzemeltet.

Számos gazdaságban elmondták, hogy a megfelelő munkaerő hiánya jelenti a hazai állattenyésztés egyik legnagyobb kihívását, így külföldi – jellemzően indiai – munkavállalók nélkül esetenként a rendszer nehezen lenne fenntartható, működtethető.

Dr. Gulyás László vezetése mellett a csoportot Pólyáné Dr. Hanusz Borbála és Dr. Tempfli Károly kísérte. Hallgatók és oktatók, egyaránt nagy örömmel tapasztaltuk, hogy az óvári Karon végzett szakemberek a legkülönfélébb méretű és technológiát használó termelőüzemekben is sikerrel megállják a helyüket. A tanulmányúton meglátogatott gazdaságokban a tulajdonosok és szakemberek szakmai együttműködést ajánlottak fel Karunk hallgatóinak és oktatóinak. A baráti fogadtatásért valamennyi kollégának ezúton is köszönetünket fejezzük ki!

 

 

Események

Nordic walking 2024. április 29. 08:00 - 09:00
Nordic walking 2024. május 6. 08:00 - 09:00